مقاله

آباژور برای اتاق خواب

آباژور برای اتاق خواب

آباژورها یکی از لوازم نورپردازی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به شمار می روند که علاوه بر نورپردازی، نقش موثری در زیبایی فضا دارند.  آباژورها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند و بسیار متنوع هستند.

 

استفاده از نور غیر مستقیم در منزل مانند استفاده از آباژور به رویایی گشتن خانه کمک خواهد کرد.  آباژورها سایزهای پایه متفاوتی دارند.  در ادامه آباژور برای اتاق خواب به توضیح کاربرد هر آباژور در قسمت های مختلف خانه می پردازیم.

 

انواع آباژور برای اتاق خواب بر اساس سایز 

 

  • سایه ایستاده

 

  • ایستاده

 

  • رومیزی

 

آباژور را براساس سبک دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید‌: 

 

اگر از مبلمان مدرن در دکوراسیون منزل خود استفاده می کنید، مدل آباژور نیز باید متناسب با این سبک باشد.

 

اگر دکوراسیون منزل شما سنتی است از آباژورهای مخروطی و پارچه ای استفاده کنید.  در دکوراسیون سنتی از آباژورهای رومیزی چوبی استفاده کنید.

 

آباژورهای استوانه ای و بلند بهترین انتخاب برای خانه های مدرن هستند.  با انتخاب یک تا دو آباژور بلند، فضای نشیمن و غذاخوری خود را افزایش دهید.

 

آباژورهایی با پایه های تک رنگ، ظریف و فلزی با کلاهک های ساده به آباژورهای مدرن و آباژورهای با کلاهک های راه راه با پایه های مجسمه ای و سنگی به آباژورهای طرح کلاسیک معروف هستند.

 

استفاده از آباژور برای اتاق خواب

 

اگر از آباژورها فقط به عنوان وسیله تزئینی استفاده می کنید، از آباژورهایی با کلاهک های تیره استفاده کنید که نور کمی از آنها ساطع می کند.

 

اگر از آباژورها به عنوان نورپردازی استفاده می کنید، آباژورهایی با کلاهک های رنگ روشن انتخاب کنید که نور زیادی به بیرون ساطع می کنند.

استفاده از آباژور برای اتاق خواب

 

آباژور هایی را با رنگ های مناسب انتخاب کنید: 

 

اگر از رنگ های تیره در دکوراسیون منزل خود استفاده کرده اید به نور بیشتری برای محیط نیاز دارید پس از آباژورهای رنگ روشن استفاده کنید.

 

دنیای مد مرطوب نشان می دهد که شما رنگ مکمل یا کاملا متضاد را برای آباژور بر اساس رنگ دکوراسیون داخلی انتخاب می کنید.

 

برای اینکه آباژور به نقطه کانونی در فضای خود تبدیل شود، از رنگ های شاد استفاده کنید تا این قسمت از خانه برجسته و زیبا به نظر برسد.

 

اگر می خواهید فضایی آرام و شیک را تجربه کنید، از آباژورهایی با رنگ های خنثی استفاده کنید.

 

اگر از سایه های رنگی روی آباژور استفاده می کنید، رنگ هایی را انتخاب کنید که تاثیر منفی بر میزان نور نداشته باشند.

 

کاربرد آباڙور مناسب برای منزل

 

آباژوری را انتخاب کنید که متناسب با هر قسمت از خانه باشد

 

سبک و مدل آباژور بسته به اینکه در اتاق نشیمن، اتاق خواب، ورودی و هر فضای دیگری قرار گیرد متفاوت است.

 

یک آباژور برای اتاق خواب انتخاب کنید

 

آباژورهای پایه کوتاه و ساده بیشتر برای اتاق خواب مناسب هستند.  بهتر است رنگ آباژور را با رنگ کاغذ دیواری یا رنگ دیوار یا رنگ تخت یا تصویر ست کنید و در دو طرف تخت از دو عدد آباژور استفاده کنید.

 

در صورت تمایل می توانید از آباژورهایی استفاده کنید که ارتفاع مناسبی برای اتاق خواب دارند تا هنگام نشستن روی تخت یا استراحت نور مستقیماً به چشمان شما آسیب نرساند و باعث به خواب رفتن شما نشود.

 

آباژورهای مناسب برای نشیمن و غذاخوری

 

لامپ های پایه کوتاه و لامپ های پایه بلند برای پذیرایی مناسب هستند.  رنگ آباژور این قسمت از خانه را با رنگ کاغذ دیواری، رنگ پرده و رنگ تابلو هماهنگ کنید.

 

همیشه آباژورها را گوشه خانه و روی میز عسلی یا روی کنسول یا گوشه بین دو مبل قرار دهید، اما دقت کنید که محل قرارگیری آباژور مانع حرکت نباشد.  جنس، رنگ و فرم آباژور باید با توجه به نوع مبلمان و رنگ آن انتخاب شود.

 

آباژور قوسی با پایه بلند و شکل منحنی برای پذیرایی مناسب است و می توانید این آباژور را در کنار مبلمان قرار دهید تا علاوه بر جنبه تزئینی، میز جلو یا میز عسلی را نیز روشن کنید.  پایین بودن سر این آباژور باعث می شود نور به خوبی به سمت پایین پخش شود.

 

  آباژور برای اتاق خواب نوزاد

 

برای انتخاب آباژور برای اتاق کودک باید به ایمنی و سلامت آن توجه کرد و به سراغ آباژورهایی رفت که از شیشه و فلز استفاده نمی کنند. از آباژورهای چوبی و رنگ شاد برای اتاق نوزاد خود استفاده کنید.  توجه داشته باشید که سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ ها و اتصالات آباژور باید به گونه ای باشد که دسترسی به آن آسان نباشد تا خطری برای کودک شما ایجاد نشود.

 

بهترین آباژور برای فضاهای کوچک

 

برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق نشیمن، از چند آباژور استفاده کنید و آن‌ها را در هر گوشه‌ای از اتاق نشیمن که تاریک و یکنواخت به نظر می‌رسد قرار دهید.

 

آباژور برای دکوراسیون فضای باز

 

برای بالکن و فضای بیرونی منزل خود می توانید در هنگام انتخاب آباژور به سراغ مدل هایی بروید که با باتری خورشیدی کار می کنند و در انرژی لازم در طول روز صرفه جویی می کنند.

 

  بهترین مکان برای قرار دادن آباژور

 

بهترین مکان در اتاق نشیمن قرار دادن آباژور در کنار مبلمان، کنار میز تلویزیون، گوشه اتاق و کنار میز ناهارخوری است و در اتاق خواب معمولاً دو آباژور هم شکل و کوچک هستند.  روی تخت ها استفاده می شود

 

برای قرار دادن آباژور روی میز مدلی را انتخاب کنید که بزرگتر از میز نباشد و با توجه به آنچه در نمناک آمده است از آباژورهای بزرگ ایستاده برای قرار دادن آباژور در کنار مبل ها یا گوشه نشیمن استفاده کنید.

 

  رنگ مناسب برای لامپ آباژور

 

به ترکیب نوری که از آباژور ساطع می شود توجه کنید، رنگ مناسب برای لامپ آباژور، رنگ آفتابی است.  اگر نور آباژور برای شما مهم است، نور سفید را انتخاب کنید زیرا بیشترین نور را به شما می دهد.

 

 

سخن نهایی

 

نورپردازی ها علاوه بر اینکه جزء لوازم ضروری در هر خانه ای هستند، در سال های اخیر به یکی از مهم ترین بخش های چیدمان به خصوص در دکوراسیون مدرن تبدیل شده اند. آباژور را می توان یکی از بهترین لوازم نورپردازی دانست.

 

وسیله ای که نقش کاربردی در خانه دارد و دکوراسیون منزل شما را در هر سبک و شکلی متفاوت جلوه می دهد.  مهم ترین چیزی که باعث می شود آباژور در چیدمان خانه شما به خصوص اتاق خواب شما نقش اساسی و موثر داشته باشد، انتخاب درست است. در واقع هنگام خرید آباژور برای اتاق خواب باید تمام ویژگی های دکور اتاق را ارزیابی کرد و با توجه به آن بهترین مدل را انتخاب کرد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای