آباژور

تاریخچه پیدایش آباژور در جهان و ایرن

تاریخچه پیدایش آباژور

همانطور که در تاریخچه پیدایش آباژور آمده است؛ شهروندان شهر پاریس اولین کسانی بودند که توانسته اند برای اولین بار از آباژور بهره ببرند. این پیدایش ریشه در، درخواست شهردار شهر به سبب زیبایی و دلنوازی خیابان های تاریک پاریس در ساعت های شبانه داشت . از همین رو از مخترعین خواست تا ساخت آباژور را آغاز کنند‌.

تاریخچه پیدایش آباژور در ایران

پیدایش آباژور ها در ایران، به زمانی پهلوی اول مرتبط می شود؛ که صنعت و تجارت مدام مراحل رشد و پیشرفت را طی می کرد. البته آباژورها در صورت های امروزی در میان مردم وجود نداشتند و فقط سلطنتی و کلاسیک تولید و مورد استفاده عموم قرار می گرفتند. در منازل ثروتمندان و کاخ اشراف آباژور های از تکمیل کننده های دکوراسیون  و معماری داخلی بشمار می رفتند. با گذشت زمان و محبوب شدن این وسیله در میان مردم جهان، آباژور ها وارد دنیای تنوع فرم، و سبک و متریال های متنوع شدند که تا به امروز ادامه یافت. امروزه آباژورها در سبک های متعددی همچون کلاسیک ، مدرن و با متریال چوبی، فلزی، شیشه ای، سرامیک تولید و ارائه می گردند.

ابتدایی ترین طراحی آباژور

بعد از تولید اولین لامپ رشته ای در سال ۱۸۹۷ انقلابی بزرگ در نورپردازی های داخلی صورت گرفت و تمام تلاش بر این بود که با استفاده از این لامپ ها به تمام فضای اتاق نور برسانند بدون اینکه این این نورها آسیبی به چشم افراد وارد کنند. بعد از روی کار آمدن این نوع لامپ ها آباژور ها از طرف سلطنت ملکه ویکتوریا در قالب ابزار عملی ساده و بعد زیبایی طراحی شدند .

ویکتوریا با بکارگیری طرح های خاص و ترکیب کردن دانه ها، تور و حاشیه آباژور های زیبایی را طراحی نمود که در میان افراد به محبوبیت بسیاری رسیدند. جالب است بدانید در حال حاضر نیز طراحی هایی که در قالب لامپ های سنتی ویکتوریا در دسترس عموم قرار گرفته، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

ابتدایی ترین طراحی آباژور-وبسایت ارام ست

در حال حاضر چند نوع آباژور در بازار موجود است

نمی توانیم همه آباژورهای موجود در بازار را معرفی کنیم و یا آن ها را نام ببریم ولی به طور کلی آباژور ها به دو دسته مدرن و کلاسیک طبقه بندی می شوند که هر کدام از آن ها به صورت مجزا دارای مدل های متعددی می باشند. البته برخی معتقدند که آباژورها از نظر مدل دارای ۴ نوع  ایستاده، رومیزی، سقفی و دیواری هستند و برخی دیگر نیز آن را فقط در دو دسته ایستاده و رومیزی قرار می دهد .

نمی توانیم همه آباژورهای موجود در بازار را معرفی کنیم و یا آن ها را نام ببریم ولی به طور کلی آباژور ها به دسته مدرن و کلاسیک طبقه بندی می شوند که هر کدام از آن ها به صورت مجزا دارای مدل های متعددی می باشند. البته برخی معتقدند که آباژورها از نظر مدل دارای ۴ نوع  ایستاده، رومیزی، سقفی و دیواری هستند و برخی دیگر نیز آن را فقط در دو دسته ایستاده و رومیزی قرار می دهد.

جنسیت آباژور ها

آباژورهایی که در بازار موجود هستند دارای مدل ها و جنسیت های متعددی همچون چوبی، فلزی، سرامیکی، شیشه ای، استیل، رزینی و پلی استر می باشند. البته شیدهای آباژورها از نظر جنسیت ساختار متنوع تری را در برمی گیرند. ولی متریال اصلی به کار برده شده در آباژورها مربوط به اسکلت بدنه می باشد. اگر به تاریخچه پیدایش آباژور سر بزنیم به نقش چوب در ساختار آباژورها در گذشته پی می بریم.

مزایای بکار گیری آباژور

مزیت های استفاده از آباژور ها در منازل بسیار زیاد می باشد. شاید برای شما پیش آمده باشد که در زمان تماشا تلویزیون و یا مطالعه کتاب از نور اصلی فراری باشید و به دنبال یک نور فرعی جهت ایجاده فضای توام با آرامش هستید؛ قطعا آباژور بهترین گزینه جهت ایجاد این فضا است. البته نمی توان از کاربرد آباژورها در دکوراسیون داخلی چشم پوشید. در حالی که آباژور های بسیاری در طرح و مدل های گوناگون در بازار موجود هستند که جلوه و جذابیت ویژه ای را در دکوراسیون داخلی منزل ما می بخشد.

مزایای بکار گیری آباژور-وبسایت ارام ست

تعویض لامپ آباژور

اگر به مطالعه تاریخچه پیدایش آباژور ها بپردازیم متوجه خواهیم شد که در گذشته امکان تعویض لامپ و بکارگیری مجدد آباژور وجود نداشته است ولی با پیشرف در طراحی و روند تولیدی آباژور ها در حال حاضر این مسئله حل شده و هر زمانی که عمر لامپ به تمام برسد و دچار شکسگی شود کافیست با تعویض لامپ به طور مجدد از آباژور استفاده نماییم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای