اگر شما نیز جزء آن دسته افرادی هستید که به نورپردازی خانه ی اهمیت می دهید احتمالا برایتان جای سوال باشد که اصلا لوستر چیست و انواع لوسترها کدام اند! مسلما هرچقدر اطلاعات خود را در رباطه با انواع لوستر، نخوه ی استفاده از آن ها و کاربرد ها، جنس هرکدام بیشنر کنید در انتخاب آن ها با توجه به سبک خانه ی خود و نحوه ی نورپردازی آن موفق تر خواهید بود. در این مقاله قرار است در رابطه با لوستر ها، انواع آن ها، کاربرد و نحوه ی استفاده از آن ها صحبت کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین نورپردازی را برای خانه های خود ایجاد کیند.

لوستر چیست؟

لوستر ها نوعی از وسایل مورد استفاده در نورپردازی و روشنایی خانه ها، منازل، تالار های پذیرایی، سالن ها و به طور کلی مکان های مختلف هستند. نحوه ی انتخاب درست و به جا استفاده کردن از آن ها در روشنایی و نورپردازی، زیبایی، جذابیت و ظاهر خانه هایتان خیلی موثر اند. به بیان دیگر می توان گفت که کاربرد لوستر ها علاوه بر نورپردازی، برای زیبایی، تقویت ظاهر و درخشش اتاق پذیرایی، ناهار خوری و سالن ها نیز هست. هرچه از لوستر مناسب تر و هماهنگ تری برای خانه ی خود استفاده کنید، درخشش و جذابیت آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

لوسترها در واقع لامپ های تزئینی شاخه دار هستند که لامپ یا چندین شمع را نگه میدارند و از سقف آویزان هستند. هرچند که امروزه به علت پیشگیری از آتش سوزی، ندرتا داخل لوسترها از شمع استفاده می شود.

البته در نظر داشته باشید که انواع لوستر ها، نوع استفاده ی آن ها و نحوه ی نصب آن ها به نوع دکوراسیون اتاق، اندازه ی آن، طرح های آن و انواع پریز های الکتریکی موجود در اتاق تان بستگی دارد.

لوستر چیست؟-وب سایت آرام ست

مهم ترین انواع لوستر ها

لوسترها نیز مانند هر وسیله ی دیگری با توجه به کاربرد آن ها، جنس شان و نحوه ی نصب و استفاده از آن ها انواع مختلفی دارند. در اینجا به چند مورد از مهم ترین انواع لوستر ها اشاره می شود:

لوسترهای شمعی

مسلما برای پاسخ به این سوال که لوستر چیست و انواع آن کدام اند در ابتدا باید با لوسترهای شمعی آشنا شوید! چرا که از جمله مهم ترین لوسترها به شمار می روند. قدیمی ترین و سنتی ترین انواع لوستر ها  مدل شمعی آنها هستند. در گذشته و پیش از کشف برق و الکتریسیته و اختراع لامپ مردم از لوستر های شمعی استفاده می کردند. بدون شک مدل شمعی جزء زیبا ترین، خاطره انگیز ترین و نوستالژی ترین لوسترها هستند!

لوسترهای کریستالی

لوستر های کریستالی ظاهری درخشان و خیره کننده به پذیرایی، اتاق ها، سالن ها و اتاق هایتان می بخشند. اگر می خواهید ظاهری خیره کننده، زیبا و جذاب برای اتاق ها، خانه ها و سالن های خود ایجاد کنید مسلما لوستر های کریستالی می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

لوسترهای کریستالی که شبیه طبل هستند

همانطور که از اسم این مدل مشخص است کریستالی بوده و ظاهری شبیه طبل دارند. این لوسترها هم مانند سایر لوسترها در سبک و اندازه های مختلف ساخته می شوند و معمولا از جنس فلزی هستند.

لوسترهای اسپوتنیک

یکی از انواع لوستر های عالی و فوق العاده ای که با شاخه های متعدد و مختلف از یک نقطه ی مرکزی منشع می شود مدل های اسپوتنیک هستند. این مدل ها نیز ظاهری بسیار جذاب و زیبا برای خانه هایتان به ازمغان می آورند.

لوسترهای امپراطوری

یکی از سبک های فوق العاده زیبا که به حالت رسمی و سنتی ایجاد می شود لوسترهای امپراطوری هستند. این نوع از لوسر ها از دو بخش تشکیل شده اند قسمت بالایی آن مخروط مانند بوده و یک قسمت در بخش پایینی مانند یک زنگ یا کاسه ی معکوس می باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کل لامپ ها و چراغ های موجود در این لوسر ها از کریستال های کوچک ساخته می شود. لوسترهای امپراطوری نیز سبک های مختلفی دارند که سبک فرانسوی آن ها، از همه معروف تر و زیبا تر است.

مهم ترین انواع لوستر ها-وب سایت آرام ست

انواع لوستر ها با توجه به شکل ظاهری

یک تقسیم بندی دیگر در رابطه با لوستر ها وجود دارد که با توجه به شکل آن ها را طبقه بندی می کنند. چند مورد از مهم ترین انواع لوستر ها براساس شکل ظاهرشان عبارتند از:

چند وجهی

پلیت

لوستر کلاسیک و سنتی  

لوسترهای مینیمال و کوچک

لوستر مدرن

لوسترهای نیمه کلاسیک

لوسترهای فلزی مدرن

لوسترهای منحنی دار

لوسترهای متشکل از اشکال خاص و نامتعارف