دسته بندی محصولات

اگر شما نیز جزء آن دسته افرادی هستید که به نورپردازی خانه ی اهمیت می دهید احتمالا برایتان جای سوال باشد که اصلا لوستر چیست و انواع لوسترها کدام اند! مسلما هرچقدر اطلاعات خود را در رباطه با انواع لوستر، نخوه ی استفاده از آن ها و کاربرد ها، جنس هرکدام بیشنر کنید در انتخاب آن ها با توجه به سبک خانه ی خود و نحوه ی نورپردازی آن موفق تر خواهید بود. در این مقاله قرار است در رابطه با لوستر ها، انواع آن ها، کاربرد و نحوه ی استفاده از آن ها صحبت کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین نورپردازی را برای خانه های خود ایجاد کیند.

لوستر چیست؟

لوستر ها نوعی از وسایل مورد استفاده در نورپردازی و روشنایی خانه ها، منازل، تالار های پذیرایی، سالن ها و به طور کلی مکان های مختلف هستند. نحوه ی انتخاب درست و به جا استفاده کردن از آن ها در روشنایی و نورپردازی، زیبایی، جذابیت و ظاهر خانه هایتان خیلی موثر اند. به بیان دیگر می توان گفت که کاربرد لوستر ها علاوه بر نورپردازی، برای زیبایی، تقویت ظاهر و درخشش اتاق پذیرایی، ناهار خوری و سالن ها نیز هست. هرچه از لوستر مناسب تر و هماهنگ تری برای خانه ی خود استفاده کنید، درخشش و جذابیت آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

لوسترها در واقع لامپ های تزئینی شاخه دار هستند که لامپ یا چندین شمع را نگه میدارند و از سقف آویزان هستند. هرچند که امروزه به علت پیشگیری از آتش سوزی، ندرتا داخل لوسترها از شمع استفاده می شود.

البته در نظر داشته باشید که انواع لوستر ها، نوع استفاده ی آن ها و نحوه ی نصب آن ها به نوع دکوراسیون اتاق، اندازه ی آن، طرح های آن و انواع پریز های الکتریکی موجود در اتاق تان بستگی دارد.

لوستر چیست؟-وب سایت آرام ست

مهم ترین انواع لوستر ها

لوسترها نیز مانند هر وسیله ی دیگری با توجه به کاربرد آن ها، جنس شان و نحوه ی نصب و استفاده از آن ها انواع مختلفی دارند. در اینجا به چند مورد از مهم ترین انواع لوستر ها اشاره می شود:

لوسترهای شمعی

مسلما برای پاسخ به این سوال که لوستر چیست و انواع آن کدام اند در ابتدا باید با لوسترهای شمعی آشنا شوید! چرا که از جمله مهم ترین لوسترها به شمار می روند. قدیمی ترین و سنتی ترین انواع لوستر ها  مدل شمعی آنها هستند. در گذشته و پیش از کشف برق و الکتریسیته و اختراع لامپ مردم از لوستر های شمعی استفاده می کردند. بدون شک مدل شمعی جزء زیبا ترین، خاطره انگیز ترین و نوستالژی ترین لوسترها هستند!

لوسترهای کریستالی

لوستر های کریستالی ظاهری درخشان و خیره کننده به پذیرایی، اتاق ها، سالن ها و اتاق هایتان می بخشند. اگر می خواهید ظاهری خیره کننده، زیبا و جذاب برای اتاق ها، خانه ها و سالن های خود ایجاد کنید مسلما لوستر های کریستالی می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

لوسترهای کریستالی که شبیه طبل هستند

همانطور که از اسم این مدل مشخص است کریستالی بوده و ظاهری شبیه طبل دارند. این لوسترها هم مانند سایر لوسترها در سبک و اندازه های مختلف ساخته می شوند و معمولا از جنس فلزی هستند.

لوسترهای اسپوتنیک

یکی از انواع لوستر های عالی و فوق العاده ای که با شاخه های متعدد و مختلف از یک نقطه ی مرکزی منشع می شود مدل های اسپوتنیک هستند. این مدل ها نیز ظاهری بسیار جذاب و زیبا برای خانه هایتان به ازمغان می آورند.

لوسترهای امپراطوری

یکی از سبک های فوق العاده زیبا که به حالت رسمی و سنتی ایجاد می شود لوسترهای امپراطوری هستند. این نوع از لوسر ها از دو بخش تشکیل شده اند قسمت بالایی آن مخروط مانند بوده و یک قسمت در بخش پایینی مانند یک زنگ یا کاسه ی معکوس می باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کل لامپ ها و چراغ های موجود در این لوسر ها از کریستال های کوچک ساخته می شود. لوسترهای امپراطوری نیز سبک های مختلفی دارند که سبک فرانسوی آن ها، از همه معروف تر و زیبا تر است.

مهم ترین انواع لوستر ها-وب سایت آرام ست

انواع لوستر ها با توجه به شکل ظاهری

یک تقسیم بندی دیگر در رابطه با لوستر ها وجود دارد که با توجه به شکل آن ها را طبقه بندی می کنند. چند مورد از مهم ترین انواع لوستر ها براساس شکل ظاهرشان عبارتند از:

لوستر های دیوارکوب

پلیت

لوستر کلاسیک و سنتی  

لوستر حبابی

لوستر مدرن

لوستر های چند شعله

لوسترهای فلزی مدرن

لوسترهای منحنی دار

لوسترهای متشکل از اشکال خاص و نامتعارف

لوستر های چند وجهی

لوستر های چند وجهیی با طراحی های منحصر به فردی تولید می شوند و معمولا برای ساخت آنها از آلومینیوم استفاده می شود. این لوستر ها دارای بدنه مشکی رنگ هستند و برای نورپردازی محیط های مختلف مانند: اتاق خواب، پذیرایی، کافی شاپ، رستوران و …. می توان از آن استفاده کرد.

لوستر چند وجهی به گونه ای است که با استفاده از آن تا حدودی می توانید در طراحی دکوراسیون به سبک مدرن موثر واقع شوید و یک فضای خاص را ایجاد کنید.

پلیت

لوستر هایی که با نام پلیت شناخته می شوند از انواع مدرن لوستر محسوب می گردند که طرفداران زیادی دارند و استفاده از انها برای محیط هایی که با سبک مدرن و یا مینیمالیستی طراحی شده اند بسیار مفید خواهد بود.

لوستر های پلیت در طراحی های گوناگونی قابل تهیه هستند که می توانید آن را بر اساس سلیقه خود برای طراحی فضای مینیمالیستی تهیه کنید.

لوستر کلاسیک و سنتی

با وجود اینکه امروزه بیشتر از سبک مینیمالیستی برای طراحی فضا استفاده می شود اما سبک کلاسیک و سنتی همچنان جایگاه خود را در بین مردم کشور ما حفظ کرده است و بسیاری از خانواده ها و یا اشخاص ترجیح می دهند که از لوستر های کلاسیک و سنتی برای طراحی فضای کلاسیک خود استفاده کنند.

لوستر های کلاسیک از دیرباز محبوب بوده اند و استفاده از آنها به زمان پادشاهان انگلیسی بر می گردد. لوستر کلاسیک و سنتی می تواند بر اساس سبک های ایرانی و یا انگلیسی طراحی شده باشد.

لوسترهای مینیمال و کوچک

در برخی از فضاها استفاده از لوستر بزرگ مناسب نیست و به جای آن بهتر است تا از لوستر کوچک استفاده کرد و یا برخی از افراد بر اساس سلیقه خود ترجیح می دهند که لوستر کوچک و یا مینیمال را برای طراحی فضا به کار ببرند.

لوستر های مینیمال دارای ابعاد کوچکی هستند و با طراحی های گوناگون در دسترس می باشند که از انها برای محیط های مختلف می توان استفاده کرد.

لوستر مدرن

لوستر هایی که با سبک مدرن طراحی می شوند را لوستر مدرن می گویند که این نوع لوستر ها معمولا از نظر ظاهری دارای اشکال عجیب و غریبی هستند.

لوسترهای نیمه کلاسیک

لوستر های نیمه کلاسیک در واقع به گروهی از لوستر ها گفته می شود که از نظر ظاهری در بین لوستر های کلاسیک و مدرن قرار می گیرند و طراحی انها با همان سبک کلاسیک است اما تفاوت هایی در ظاهر آن در مقایسه با لوستر کلاسیک ایجاد می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت که این نوع لوستر ها تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن هستند.

لوسترهای فلزی مدرن

لوستر هایی که با استفاده از انواع فلزات، مانند: آلومینیوم، برنز، مس و برنج ساخته می شوند و در طراحی آنها از سبک مدرن استفاده می شود را لوستر فلزی مدرن می گویند که انواع آلومینیومی آن قیمت مناسب تری در مقایسه با انواع برنزی و مسی دارد.

لوسترهای منحنی دار

لوسترهای منحنی دار از انواع بسیار محبوب لوستر محسوب می شوند که طراحی های بسیار زیبایی را دارند و توجه عده زیادی را به سمت خود جلب نموده اند. در طراحی این لوستر ها از اشکال منحنی استفاده می شود که جلوه زیبا وخاصی را در لوستر ایجاد می کند.

برخی از انواع لوستر های منحنی دار که طول زیادی دارند برای نورپردازی بالای میز نهار خوری بسیار شکیل و خاص هستند و برخی دیگر نیز برای روشنایی پذیرایی، راهرو و … مناسب واقع می شوند.

اگر مایلید که یک طراحی خاص و بسیار جذاب در محیط مورد نظر خود ایجاد کنید، حتما به لوسترهای منجنی دار توجه داشته باشید.

لازم به ذکر است که تمامی لوستر ها با سبک های مختلف  که در طراحی انها از منحنی استفاده می شود را می توان در گروه این لوستر ها قرار داد.

 

لوسترهای متشکل از اشکال خاص و نامتعارف

لوستر هایی که از نظر ظاهری متشکل از اشکال خاص و نا متعارف هستند معمولا در گروه لوستر با سبک مدرن قرار می گیرند زیرا لوسترهای مدرن معمولا با اشکال عجیب و غریب تولید می شوند و به طراحی فضا با سبک مدرن کمک می کنند.

با این وجود هر نوع لوستری که احساس کردید دارای شکل منحصر به فرد و نامتعارفی است را باید در گروه این لوستر ها در نظر بگیرید.

بخش پایانی:

لوستر از اجزای بسیار مهمی برای طراحی دکوراسیون و نورپردازی است که نباید از اهمیت آن در این رابطه غافل شوید. در حین خرید لوستر حتما به طراحی به کار رفته در فضای مورد نظر خود توجه کنید و سعی کنید که لوستر را بر اساس طراحی فضای مورد نظر تهیه کنید تا لوستر با سایر المان های به کار رفته در فضا همخوانی و تناسب داشته باشد.

با این وجود بهترین گزینه برای نورپردازی فضایی که با سبک مدرن طراحی شده است، لوستر های مینیمالیستی و یا مدرن هستند و بهترین گزینه برای طراحی دکوراسیون فضایی که با سبک کلاسیک طراحی شده اند، لوستر های کلاسیک و نیمه کلاسیک می باشند.